Wiemy jak ostatnim czasem sławna stała się akupresura. Pochodzi ona z dawnej medycyny ludowej, jaka istniała już jakieś 5 tys lat temu. Modele anatomiczne do akupunktury również są coraz mocno modne wśród masażystów. Potrafią oni na nich nauczyć nas na profesjonalnych kursach jak prowadzić konkretne zabiegi z używaniem igieł. Pod jakim kątem również jak dokładnie należy je wkuwać. Modele anatomiczne, jakie są najlepiej nabywane to np modele anatomiczne – chińskie posążki mężczyzny o wysokości około 26 cm. Te modele anomiczne maja umieszczone wszelkie punty na ciele. Modele anatomiczne umożliwia nam na istotną położenie punktów, które wg teorii starodawnej medycyny ludowej łączą powierzchnię ciała z organami wewnętrznymi. Bardzo świetnie prezentują się modele anatomiczne do akupresury prezentujące się z niewielu części tj:
- modele anatomiczne dorosłego chłopca (48 cm) ,
- modele anatomiczne dłoni,
- modele anatomiczne głowy – dzięki nakłuwaniu dobrych punktów możemy zlikwidować powracające migreny. Na terenie szyi i głowy jest aż 9 punktów spustowych.
- modele anatomiczne nogi
- modele anatomiczne ucha – zabieg w tym wypadku przebiega około 20-30 minut oraz jest zwany specjalistycznie aurikuloterapią. Nakłuwanych jest jakieś 4-6 punktów. Nie należny do najmilszych, może powodować do lekkiego bólu i rozpierania.
Taki pakiet jest doskonały do nauki. Przydaje się nie tylko dla kursantów, też do zdobywania wiedzy samemu. Punty akupunkturowe są tutaj zidentyfikowane wg TCM. Odpowiednie naciskanie, oklepywanie czy też nakłuwanie igłami stymuluje nerwy czuciowe. Nerwy te odbierają bodźce czuciowe i kierują impulsy z receptorów do ośrodkowego systemu nerwowego, oddziałując na mózg. Modele anatomiczne zwierząt Tak jak i człowiek mają one na swoim ciele punkty, które pomagają w leczeniu dolegliwości. W sklepach możemy dostać:
- modele anatomiczne psa
- modele anatomiczne kota
- modele anatomiczne świni
Kanały energetyczne w akupunkturze W organizmie człowieka dzieli się następujące kanały energetyczne:
- 12 meridianów głównych,
- 8 meridianów dodatkowych,
- 15 korateli (odgałęzień meridianów), pełniących role pomostu między organami a meridianami głównymi,
- 12 meridianów mięśniowych – niewiążące się z wnętrzem ciała, odpowiedzialne za odżywianie mięśni i stawów|,
- 12 meridianów skórnych – brak zintegrowania z wnętrzem.
Takie modele anatomiczne pomogą nauczyć się nam jak odpowiednio wbijać igłę, zazwyczaj ma średnicę 0,25 – 0,50 mm. Zabieg powinien być prowadzony w serii około 20 do 30 sesji. Igły zbudowane są najczęściej ze stali operacyjnej i to nimi wykonujemy ukłucie. Muszą one być czyste i mieć certyfikaty. Igła, która wbita jest w modele anatomiczne lub chorego potrafi w nim zostać na określony termin czy manipulować nią w kierunku zdobycia korzystnych efektów. Tutaj rehabilitant sam decyduje jaką metodę używa. W zabiegu używa się kilkanaście igieł. Modele anatomiczne, jakie są dedykowane do tego typu zabiegów mogą nauczyć nas precyzji. Jednak miejmy na uwadze, iż nie dają one szansy reakcji na dyskomfort konkretnej osoby. Więc do każdego chorego winniśmy podchodzić indywidualnie.